Бизнис

Како до брзи пари во летниот период?

Сигурно сте се нашле во ситуација во која ви требале пари, но само за некоја одредена цел. На пример да одите на одмор со пријателите, да купите...

Економија

Косово става рампа за македонскиот зеленчук и овошје

Косово го стопира увозот на македонските зеленчук и овошје, и тоа е нов шок за земјоделците во земјава. Косовскиот министер за регионален развој,...

Култура

Феномен: Зошто во Тетово се прска и мие со црево секој ден?

Во секој град и во секоја држава има нешто што е впечатливо, специфично и со текот на времето преоѓа во традиција. Шпанците трчаат со биковите, во...

Македонија

Шест години затвор за Сеад Кочан во случајот „Труст“

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три години. Тие се осудени за...

Наука и Технологија

ЕУ може да изрече рекордна казна на Google

Европската унија може да наметне рекордна висока парична казна од Google од неколку милијарди евра, објави Вашингтон пост. Причината е нефер...

Образование

Знаете ли што прави вашето дете онлајн? – Малолетниците од Македонија без родителски надзор на интернет

Само 10,1 процент од домаќинствата во Македонија со малолетни лица имаат инсталирано софтвер за родителска контрола, а повеќе од половина воопшто...

Свет

За да го заштити брендот „Барбери“ запали облека од 28 милиони фунти

Луксузниот британски моден бренд „Барбери“ изгоре облека и модни додатоци во вредност од 28 милиони фунти, пишува британскиот весник „Тајмс“.

Стил

BUILD BOOTY со Ана Стојанова: Програма за тело од милион долари

Интервју со младата Ана Стојанова. Фитнес модел и инстаграм инфлуенсер и девојка со милион позитивни идеи која го привлекува сечие внимание....