На денешен ден: Најважните настани во историјата (8 февруари)

Објавено: 08 февруари 2019 - 11:30

Што се случувало низ историјата на денешен ден? Кои важни личности се родени на денешниот датум? Еве што точно се случувало низ историјата.

1861 Алабама, Флорида, Луизијана, Мисисипи и Тексас се одвоија од САД и формираа Конфедерација на јужните американски држави. На Конфедерацијата подоцна и се приклучија Арканзас, Северна Каролина, Вирџинија и Тенеси. Поделбата на САД доведе до граѓанска војна (1861 - 1865), што заврши со капитулација на јужните држави.

1994 САД ја признаа Република Македонија.

1996 Република Аргентина ја призна Република Македонија.

 

На денешен ден се родени:

1191 Јарослав II — кнез на Владимирско-суздалското Кнежевство.

1405 Константин XI Палеолог — последниот византискиот император.

1688 Емануел Сведенборг — шведски научник.

1810 Елифас Леви — француски окултистички писател.

1827 Вилијам Двајт Витни — американски лингвист.

1828 Жил Верн — француски писател.

1830 Абдул Азис — отомански султан.

1834 Дмитриј Иванович Менделеев — руски хемичар.

1880 Франц Марк — германски сликар.

1881 Георги Баждаров — македонски револуционер.

1888 Џузепе Унгарети — италијански поет.

1921 Лана Тарнер — американска глумица.

1925 Џек Лемон — американски глумец.

1931 Џејмс Дин — американски глумец.

1941 Ник Нолти — американски глумец.

1947 Љубиша Ристиќ — српски и југословенски режисер.

1955 Џон Гришам Реј — американски писател.

1966 Христо Стоичков — бугарски фудбалер.

1970 Алонзо Морнинг — американски кошаркар.

1982 Рори Сатерленд — австралиски велосипедист.

1985 Петра Цетковска — чешка тенисерка.

1994 Фабијан Виде — германски ракометар.

1995 Јошуа Кимих — германски фудбалер.

 

Починале следниве личности

1696 Иван V — цар на Русија.

1725 Петар Велики — цар на Русија.

1749 Јан ван Хејсум — холандски сликар.

1849 Франце Прешерн — словенечки поет.

1938 Никола — принц на Грција.

1957 Џон фон Нојман — унгарско-американски математичар.

2002 Зизињо — бразилски фудбалер.

2005 Џими Смит — американски џез-музичар.

2007 Ана Никол Смит — американски модел.

2011 Чезаре Рубини — италијански ватерполист, кошаркар и тренер.

Сподели ја веста

Последни содржини