Почна состанокот помеѓу Путин и Трамп во Осака

Објавено: 28 јуни 2019 - 08:58

Во тек е билатералниот состанок помеѓу рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Доналд Трамп во Осака, каде се одржува самитот Г20.

Како што пренесе агенцијата „ТАСС“, се очекува состанокот да трае од час до час и половина.

Трамп на почетокот на состанокот рече дека планира да разговара за прашањата за трговијата и разоружувањето со Путин.

Од друга страна, рускиот претседател изрази верување оти состанокот со Трамп е добра можност да продолжи дијалогот откако давјцата последен пат се состанаа на самитот во Хелсинки минатата година.

Од тогаш двајцата претседатели имаа остварено еден телефонски разговор, во мај годинава.

Сподели ја веста

Последни содржини