САНМАРТИ: Напитоци за постпразнична детоксикација

Објавено: 21 април 2020 - 11:25

За време на празниците често знаеме и да претераме со преголема количина на масти, шеќери, обилни оброци... Токму затоа на нашето тело му е потребна постпразнична детоксикација. Ова се неколку рецепти за екстра напитоци кои ќе го вратат вашето тело во нормала. Главна состојка е водата, а за неа, се разбира, посебно внимание обрнуваат во Санмарти. 

Енергетски детокс напиток со ѓумбир

Вкусен енергетски детокс напиток со зелен чај и ѓумбир, одличен е за утринско будење и прочистување на телото.

Содржи само 42 калории, 10.7 g јаглехидрати, 0.8 g протеини и воопшто не содржи масти.

Потребни состојки:

 • 1 лажичка зелен чај 
 • 250 ml вода загреана на 80°С
 • ½ лажичка ѓумбир во прав 
 • сок од ½ лимон
 • сок од ½ портокал
 • коцки лед и свежо нане (по желба).

 

Лимета, Краставица и газирана вода

Ова е класичен рецепт со газирана вода кој е екстремно лесен за правење. Вкусовите на лимета и краставица се вклопуваат совршено и прават одличен пијалок за детоксикација. 

Потребни состојки:

 • 1 краставица
 • 1 лимета
 • 4 литри газирана вода

Сода од нане и јагода

Оние кои еднаш го пробалe овој напиток тешко дека некогаш ќе го заборават. Доколку сакате може и да го направите со обична вода, но топло ви препорачуваме да искористите газирана вода поради посебниот шмек кој му го додава.

Потребни состојки:

 • ½ чаша свежи лисја нане
 • 1 чаша јагоди,
 • 4 литри газирана вода
 • 1 лента со коцки мраз

Покријте и ставете во фрижидер 1-3 часа пред да служите.

Grohe BLUE системите се ултра софистицирана технологија за филтрирана вода. Заборавете на непотребните трошоци за флаширана вода. Со овој систем добивате три типа на филтрирана вода: обична, медиум и газирана вода. Ова е економски и енергетски поисплатлива алтернатива која совршено ќе се вклопи во вашиот дом. За повеќе информации посетете ги салоните на САНМАРТИ или посетете ја нивната веб страна на www.sanmarti.com.mk.

Сподели ја веста

Последни содржини