Туристички дестинации кои секојдневно се уништуваат од огромниот број на туристи

Објавено: 16 април 2018 - 09:39

Во последниве неколку недели, властите во Тајланд и Филипините побараа тајм аут за туризмот во две од најпопуларните туристички дестинации. Прво, тајландските официјални лица изјавија дека на заливот на Маја му е потребна пауза од посетителите, кои буквално го преплавија од денот кога беше прикажан во филмот "The Beach". Филипинскиот претседател Родриго Дутерте објави дека Островот Боракеј, исто така, ќе се затвори на неколку месеци, откако, според неговите зборови, стана пренатрупан "јавен базен".

И ова не се единствените. Различни европски градови, вклучувајќи ги и Венеција и Дубровник, исто така се пожалија дека се преплавени од посетителите, како што е островот Скај во Шкотска. Најчесто популарните места на кои се снимени светските блокбастери (пр. "Игра на тронови", во која дел од сцените се снимени во Дубровник) привлекуваат енормен број на туристи кои носат "смрт" за туристичките места.

Во 2017 година, Барселона започна операција за нелиценцирани сместувања изнајмени преку мрежата на AirBnB, велејќи дека тоа ги зголемува трошоците за изнајмување за локалното население.

Други места ги зголемија надоместоците за посетителите за да го заштитат својот имот. Руанда сега наплаќа 1.500 долари дневно за дозвола за гледање горила.

Ова се трите туристички дестинации кои се под сериозна закана од преголемата гужва од туристи:

Заливот Маја

Во март тајландските власти објавија дека го затвораат прочуениот залив Маја за да му дозволат краток "одмор". Осамената заливка - со проѕирни води, бели песоци и карпи од варовник , е живописен амбиент за "Бич", во кој глуми Леонардо Ди Каприо. Од тогаш меѓу 4.000 и 5.000 посетители секојдневно се вртат на овие брегови.

Експертите велат дека 77% од коралите на Маја Беј се изложени на сериозен ризик, главно од оштетување од сидра за брод. Планираната четиримесечна пауза оваа година - од јуни до септември - не може да го поправи тоа.

Дали е предоцна да се спаси заливот Маја?

Италијанските власти воведуваат технологија за спас на Cinque Terre

Туристите не можат да се насладат доволно од ова живописно место во Италија, познато како Чинк Тере. Оваа област, која има околу 5.000 жители, стана национален парк во 1999 година и сега добива повеќе од два милиони туристи годишно.

Луѓето доаѓаат да ги качуваат сценските патеки кои ги поврзуваат градовите и терасата со лозја. Со текот на годините, пешачките патеки се распаѓаат од ерозија и прекумерна употреба.

Популарната маршута помеѓу градовите Риомаџоре и Манарола е затворена од септември 2012 година, откако група австралиски туристи беа повредени во лизгање на земјиштето. Друг турист на друг пат беше повреден за време на велигденскиот викенд во 2018 година, според весникот Ла Назоње.

Имаше многу разговори за наметнување ограничување на бројот на посетители, но тоа се уште не се случило.

Во последно време, властите за паркирање тестираа апликација која туристите можат да ја преземат за да го видат бројот на луѓе на патеките во реално време. Кога ќе се покаже црвен знак за предупредување, патеката е пренатрупана и посетителите потоа можат да чекаат ако сакаат да се приклучат. Во иднина, тие ќе креираат и виртуелни листи за чекање.

Мачу Пикчу: Воведување на временски термини

Античката тврдина на Инчу од Мачу Пикчу е на листата на секој авантурист.

Нејзината позната Инка Трага им овозможува на посетителите да го поминат својот пат - низ Андите и облачните шуми - за кои многумина велат дека е неверојатно искуство.

Меѓутоа, премногу луѓе и премногу неформални оператори доведоа до купишта ѓубре надвор од контролните кампови.

Во 2005 година, владата на Перу стави ограничување на бројот на луѓе кои можат да ја поминат патеката по сезона. Исто така, секој февруари е затворен за чистење и одржување.

Туристите закажуваат со резервација однапред, а туристичките компании мора да ги почитуваат прописите за да ги задржат своите дозволи. Меѓутоа, посетителите сѐ уште поплавуваат низ самиот Мачу Пикчу.

Минатата година властите донесоа нов систем, кој вклучува купување на билет за утро или попладне, во обид да се контролираат термините.

Дали овие привремени мерки ќе го растеретат метежот на овие најпознати светски туристички дестинации или пак само ќе го успорат нивното неизбежно уништување? Би било вистинска штета за човештвото доколку се случи второто.

Сподели ја веста

Последни содржини