Вселенската Патријаршија и даде независност на Украинската Православна Црква, Москва е бесна

Објавено: 12 Октомври 2018 - 08:54

Истанбулската Вселенска патријаршија, порача  дека се согласила да ја признае независноста на Украинската православна црква, која е силно посакувана од Киев, но што ризикува да предизвика големи тензии со Москва. Русија одамна се противи на овој потег, како водач на Руската православна црква, патријархот Кирил патуваше до Истанбул претходно оваа година, во обид да се обесхрабри Патријаршијата да преземе чекори. Прашањето ќе игра клучна улога на претседателските избори во Украина во март 2019 година, откако актуелниот претседател Петро Порошенко постигна независност од РПЦ, што е клучен за него потег, бидејќи тој планира својата кандидатура  да ја повтори.

Порошенко брзо ја поздрави одлуката на Вселенската Патријаршија . “Ова е победа на доброто над злото, светлината над темнината”, рече тој во телевизиско обраќање, додавајќи дека Украина го чека тој “историски настан” од повеќе од 330 години.

На  собрание на синодот во Истанбул, претседаваше патријарх Вартоломеј, кој се смета за прв меѓу еднакви лидери на православната црква и “пресуди да  се даде автокефалија на црквата на Украина”, се вели во официјалното соопштение во Истанбул. Во друг клучен потег Синодот исто така се согласи да се врати шефот на украинската православна црква, патријархот Филарет и Киевскиот Митрополит Макариј на нивните канонски места по нивното исклучување поради спорот со Москва.

“На овој начин горенаведените се канонско вратени на нивниот хиерархиски или свештенички чин”, се вели во соопштението по средбата, која започна во вторникот. Московската Патријаршија, поддржана сериозно од Кремљ, тврди дека технички ќе ги  надгледува повеќето од православните парохии на Украина и предупреди дека независноста ќе предизвика расцеп во светската православна црква. Во Украина сега има две цркви – еден поврзани со Москва, од друга – на Патријаршијата на Киев. Киевската Патријаршија се прогласи во 1992 година кога Украина стана независна и не била призната од ниту една Православна Црква во светот. Поврзана со Московската Патријаршија Црква е најголемата верска заедница во Украина по бројот парохии, но се повеќе Украинците сепак се самоопределуваат како следбеници на Киевска патријаршија. Во 2016 година предводник на Киевска патријаршија-Украинска православна црква (УПЦ) патријарх Филарет и митрополит Макариј побараа од вселенскиот патријарх Вартоломеј да обезбеди автокефалија на православната црква во Украина, даго  признае за неважечки чинот од 1686 година, со кој Киевска митрополија се приклучила кон Московската Патријаршија и т.н. ” Во одлуката на седницата на Светиот синод во Истанбул се вели дека меѓу прашањата беше и укинувањето на “силата на Синодалната Писмо од 1686 година, издадено според тогашните околности, со што се дава правото на Московскиот Патријарх да ракополагаат  со секој Киевска митрополит, избран од црковно-народен собор на неговата епархија и должен да споменува “прво” името на Вселенскиот патријарх како показател за канонската зависност “. Исто така Вселенската патријаршија повикува “сите вмешани страни да избегнуваат окупации на храмови, манастири и друг имот, како и да се воздржат од секое насилно злосторство … поради познавањето на мирот и љубовта Христова”. Украинската православна црква се отцепи од Москва во 1990-тите, а гламурозниот Филарет е најважниот поддржувач на новата независна Украинска православна црква.

Московската Патријаршија веќе ги прекинала врските со Константинопол по ова прашање, која ја смета за неправедно опфаќање на нејзината духовна територија. Во средата влијателен свештеник од московската патријаршија стигнал дотаму   да  предупредува дека парохијани нема да важи  и со  на нова православна институција  “Се разбира, луѓето ќе излезат на улиците и ќе ги заштитат светите за нив места”, беше цитиран   од руски агенции Иларион, епископ задолжен за за дипломатијата во Патријаршијата, кој се наоѓа на религиозен конгрес во Казахстан ..

Украина и Русија се на  нож од 2014 година, кога уличните протести во Киев за интеграција на Украина со Европа предизвикаа протерување на промоторот Виктор Јанукович. Подоцна оваа година, Русија го анектираше Крим и ги поддржа бунтовниците кои изградија два непризнаени региони од   Источно од Украина. Конфликтот продолжува и до ден-денес. Украинските власти и многу обожаватели се претпазливи поради влијанието на Кирил, кој го  поддржа анектирањето на Крим и нејзиното одвојување од Украина, како и сепаратистите во источниот дел на земјата. Руската православна црква ја дефинира одлуката на Вселенската Патријаршија како “катастрофална”.

Сподели ја веста

Последни содржини