За еден ден регистрирани над 2.000 нови случаи на заразени од корона вирусот

Објавено: 17 февруари 2020 - 08:03

Бројката на потврдени случаи со корона вирусот достигна до 71.335 луѓе. 

Досега починале околу 1.775, а здравствената состојба се подобрила кај 11.135 лица. Само во последниве 24 часа регистрирани се над 2.000 нови случаи.

Во меѓувреме, Јапонија соопшти дека дека биле забележани уште 70 заболени на патничкиот брод, кој е под карантин на јапонскиот брег. Досега таму има над 350 заразени лица. 

Сподели ја веста

Последни содржини