Запознајте ја најбогатата жена во светот

Објавено: 14 февруари 2020 - 13:51

Според магазинот Форбс, најбогатата жена во светот има богатство од осум милијарди долари. 

Станува збор за 72-годишната Дајен Хендрикс од САД, која е прва на листата America’s Richest Self-Made Women. Нејзиното богатство доаѓа од компанијата ABS Supply, којашто се занимава со производство на прозорци во САД.

Таа заедно со нејзиниот сопруг Кен ја основале компанијата во 1982 година, а таа е на нејзино чело по смртта на Кен во 2007 година.

Под нејзина палка, компанијата направи две големи преземања. Првото е купување на конкурентот Bradco во 2010 година, а шест години подоцна и преземањето на компанијата за градежни материјали L&W Supply.

Компанијата на Хендрикс во овој момент е присутна на 780 локации и остварува годишен промет од продажба од над 10 милијарди долари.

Освен што ја води семејната компанија, Хендрикс, исто така, е и филмски продуцент на филмовите: The Stoning of Soraya M. (2008), An American Carol (2008) и Snowmen (2010).

Активна е и во поддршка на политиката во САД, па беше и економски советник за претседателската кампања на актуелниот претседател Доналд Трамп.

Мајка е на седум деца, има 17 внуци и живее во Висконсин, САД.

Сподели ја веста

Последни содржини